Vakaları 'Süper Bulaştırıcılar' Yayıyor! Peki Kim Onlar?
İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, artan vakalardan süper bulaştırıcıların sorumlu olduğunu söyledi.

Normalleşmeyi eski normal sandık ve vaka sayısı artış eğilimine girdi.

Yeniden yükselişe geçen vaka sayılarını yorumlayan İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, artan vakalardan süper bulaştırıcıların sorumlu olduğunu iddia etti.

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı yeniden yükselişe geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan rakamlara göre son 24 saatte yeni vaka sayısı bin 195 oldu.

Rakamların yeniden yükselişe geçmesi, ikinci dalganın geleceğine dair tartışmalara neden olurken İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, normalleşmenin yanlış anlaşıldığını vurgulayarak, “Normalleşmeyi eski normal sandık ve vaka sayısı artış eğilimine girdi. Yeniden hatırlatalım: Hasta kişiler ile bulgusu olmayan taşıyıcıların bulaştırma riski aynı.  Bulgusuz taşıyıcılık oranı Covid-19 (+) olanlar arasında en az yüzde40 civarında (kimilerine göre yüzde 80). Sürü bağışıklığı en iyi ihtimalle yüzde 7 civarında (İsveç), sessiz geçirmiş olma olasılığınız yüzde 10 bile değil” dedi.

CNN Türk'te konuşan Mustafa Çetiner devamında şöyle devam etti:

SÜPER BULAŞTIRICILAR

“New York’ta 5 bin 700 korona virüsü hastasında ateş görülme oranı sadece %30. AVM ve diğer kalabalık yerlerdeki ateş ölçümü sizi korumayacak. 

Covid-19 (+)  süper bulaştırıcı olanlar, vakaların büyük bölümünden sorumlu. Kim süper bulaştırıcı, bilemezsiniz. Karşılaştığımız herkes potansiyel olarak Covid-19 pozitif kabul edilmeli. Maske, mesafe ve el yıkama ile normalleşebiliriz.”

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!