Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman kalkacak?
Ankara, Balıkesir,Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak dahil toplamda 15 il yolculuk giriş çıkışlarına kapalı.Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman kalkacak? Sorusunun cevabı merak konusu...
Şehirler arası seyahat yasağı 

ne zaman bitecek sorusu en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Yasak ne zaman kalkacak sorusuna ilişkin henüz bu konuda Cumhurbaşkanlığı ya da İçişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama gelmedi. 

Öte yandan 15 şehirde yasak son olarak 3 Haziran 2020 gece yarısına kadar uzatılmıştı. Eğer yeni bir uzatma gelmezse bütün şehirlerde bu tarihten itibaren şehirler arası yolculuk yasağı da kalkmış olacak.

Virüsün yayılmasında olumsuz bir seyir durumunda ise il bazında yasakların sürebileceği belirtiliyor. Bu şehirlerde de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları'nca il geneli, ilçe veya bölgesel bazda yasaklar uygulanabilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, seyahatlerin artık HES kodu ile yapılacağını belirterek, ‘’Hayat Eve Sığar’’ uygulamasına gelecek bir özellikle yolcuların iç hat uçuşlarına kabulü “Hayat Eve Sığar (HES)” kodu kontrolü ile sağlanacak.İç hatlarda uçuşa 24 saat kala uçuştaki tüm yolcuların risk durumları HES kodu üzerinden sorgulanacak" dedi.

HES KODU NASIL ALINIR?

Kişiye özel üretilecek HES kodunun bilet üzerine eklenmesi 18 Mayıs 2020 tarihi itibariyle zorunlu hale getirildi.. HES kodu sorgulaması için HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi zorunlu alanlar olarak doğru ve eksiksiz olarak girilecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Corona virüs önlemleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlar artık kaymakamlık yerine Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet 'ten alınabiliyor.

E-devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için öncelikle T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyor.

Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e Başvuru” kısmına giriliyor. Seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!