Koronayı öldüren Kumaş Kayseri'de üretildi! Dünya talip oldu
Kayseri'de üretildi, Dünya talip oldu. Koronavirüsle mücadelesinde büyük başarılar elde eden Türkiye, dünyada bir ilki daha başardı. Erciyes Anadolu Holding'in iştiraki Boyteks özel bir polimer teknolojisiyle koronayı öldüren kumaş üretti.

Koronayı öldüren, Koronasavar Kumaş Kayseri'de üretildi! Dünya talip oldu

İlk müjdesi 15 Nisan 2020 tarihinde Alpaslan Baki Ertekin'in sosyal medya paylaşımı ile verilen koronavirüsü öldüren koronasavar kumaş Boyteks tarafından üretildi.

Alpaslan Baki Ertekin müjdeyi böyle vermişti.

Alpaslan Baki Ertekin müjdeyi böyle vermişti.

Erciyes Anadolu Holding CEO'su Alparslan Baki Ertekin, ürettikleri Koronasavar kumaşın testi geçtiğini açıkladı. Bu konuda belgeleri de paylaşan Ertekin, Dünyada bir ilki gerçekleştirip, koronavirüsü öldüren kumaş geliştirdiklerini söyleyerek, üretime başladıklarını ve ilk siparişin de Brezilya ve Makedonya'dan geldiğini belirtti. 

5 YIKAMAYA KADAR ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİYOR

Testlerde 5 yıkamaya kadar kumaşın antiviral özelliğini kaybetmediğinin tescillendiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Kumaş Boyteks'in know how'ı, Alman çözüm ortağının özel bir polimer teknolojisiyle üretildi. Liflerin içine yüksek aktiviteli antiviral partiküler yerleştirildi. Böylece, virüs kumaşa değdiği anda metal oksitler devreye giriyor. Virüsün dışındaki protein ve yağ tabakasını yok ediyor. Tıpkı, kolonya, sabun ve dezenfektan etkisi gibi…

ÇİFTE TEST YAPILDI

ÇİFTE TEST YAPILDI

Boyteks, üretilen kumaşın numunelerini Almanya'da bulunan, dünyaca kabul gören Hohenstein Enstitü laboratuvarında test ettirdi. Testlerde 5 yıkamaya kadar kumaşın antiviral özelliğini kaybetmediği tescillendi. Boyteks, Erciyes Üniversitesi'nden de bilimsel değerlendirme raporu aldı. Antiviral kumaşın yurtdışında test verileri ve tekrarlı yıkama sonuçları testleri değerlendirildi.

ÜRETİM BAŞLADI, SİPARİŞ YAĞDI

Test sonuçlarının tamamlandığını, üretimin başladığını söyleyen Erciyes Anadolu Holding CEO'su Alpaslan Baki Ertekin, "Yurtdışından ciddi talep var. Müşterilerimiz hemen siparişe başladı. Brezilya ve Makedonya'dan sipariş geldi. Yıllık 60 milyon metre kapasitemiz var. İsteyen herkese kumaşı verebilecek durumdayız" dedi. Ertekin, daha önce Güney Amerika'da çıkan Zika virüsü için antibakteriyal kumaş üretimi yapan, bunu da ihraç eden Boyteks'in Çin'de vakalar görülmeye başladığı günden bu yana virüsü yok edebilecek bir kumaş üzerine çalışmalara başladığını anlattı. Ertekin, virüslerin tipleri olduğunu, ürettikleri kumaşın en güçlü virüse karşı dahi etkili olduğunu söyledi.

PATENTİ ALINACAK

Boyteks Ar-Ge Müdürü Özkan Yıldızhan da Çin'de pandemi ilk çıktığı andan itibaren hijyene yönelik ne tür bir ürün gamı oluşturabileceklerine kafa yorduklarını belirterek, "Biz know how'ımızı Alman çözüm ortağımızla paylaştık, malzemeleri belirledik, üretimi gerçekleştirdik. İSO 18184 adı verilen tekstil malzemelerinin antiviral etkinliklerinin belirlenmesi standardı alındı. Almanya'da yapılan testlerde yüksek aktiviteli antiviral özellikli kumaş olduğu ispatlandı" dedi. Türk Patent Enstitüsü'ne başvuru yaptıklarını bildiren Yıldızhan, fiyatın da bütün insanlığın faydalanabileceği ölçüde olacağını söyledi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!