Koronavirüs Bilim Kurulu ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor
Sağlık Bakanı Koca açıklamalarda bulundu.Bugün bir kez daha toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı düzenliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor

 Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, toplantı sonrası basın açıklaması yapıyor.  

Salgın bildiğiniz gibi 210 ülkeye yayılarak tüm dünyayı değiştirdi. İşin bu noktaya varabileceği akıllardan geçmiyordu. Türkiye sağduyusunu tam zamanında ortaya koydu. Gelinen noktada, dünyada 3 milyonu aşkın korona virüs hastası vardır. Yine DSÖ'nün verilerine göre, hayatını kaybedenlerin sayısı da 218 bini geçmiştir. Peki Türkiye nasıl başarılı oldu? 83 milyon hep birlikte elde ettiğimiz başarılarının detaylarını sizinle paylaşmak istiyorum. Biz operasyon merkezimizi DSÖ'nün korona virüsü pandemi olarak ilan etmesinden çok daha önce kurduk. İlk vakamızın tespitinden sonra kademe kademe uygulanan tedbirler Türkiye'yi çok başarılı kıldı.  

Çinden gelen ilaçların kullanımını değiştirip sonuç aldık.Türkiye sınavdan yüzünün akı ile çıktı, başarımızın 3 ayağı tedbir, tespit, hızlı tedavi.Tedaviyi vakalara mümkün olan en erken aşamada uyguluyoruz.Yoğun bakım hastaları artık erken aşamada entübe edilmiyor.Yoğun bakımda vefat oranı %58'den %10'a geriledi. Tedavisi hastahanede olması gereken hiçbir hasta evine gönderilmedi.Türkiye Avrupa'da en düşük vefat oranına sahip ülkedir.Başarı kişi başına hekim sayısının azlığına rağmen sağlandı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!