EGM: 24 - 5 Haziran'da 22 Bin 217 sürücüye cezai işlem uygulandı
Ülke genelinde 24-25 Haziran tarihinde sivil ve resmi ekiplerin katılımıyla 'ihbarlı emniyet kemeri, cep telefonu ve kırmızı ışık' ihlallerine yönelik özel denetim gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde,100.362 araç / sürücüsü denetlendi, trafik kural ihlali yapan 22.217 araç / sürücüye cezai işlem uygulandı.

EGM: 24-25 Haziran'da trafik kural ihlali yapan 22.217 sürücüye cezai işlem uygulandı

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklama: Yaygın trafik denetimleri yoluyla ihlalleri azaltmak, tüm dünyada trafik güvenliği için temel ilke kabul edilmekte, trafik denetimleri etkin bir şekilde yapılmadığında çeşitli kural ihlallerinin arttığı görülmektedir.

Bu yönde alınan tüm tedbirlere rağmen, trafik kural ve kısıtlamalarına karşı duyarlı olmayan sürücülerin; seyir halinde cep telefonu kullanmaya devam ettikleri, trafikte dikkatsiz ve tedbirsiz araç kullanmaları nedeniyle tehlike ve uyarı işaretlerine bile çoğu zaman duyarsız kaldıkları, şerit izleme, takip mesafesi ve kavşak kurallarına uymamaları nedeniyle çok sayıda kazaya karıştıkları, Elektronik Denetim Sistemlerinin bulunmadığı ve trafik ekiplerinin bulunmadığı kavşaklarda kırmızı ışık ihlali yaptıkları ve ekseriyetle emniyet kemerlerini de takmadıkları gözlemlenmektedir.

Trafik güvenliğinin sağlanması, kural ihlalleri nedeniyle meydana gelen kazaların önlenmesi, sürücüler üzerinde algılanan yakalanma riski duygusunun arttırılması amacıyla, 24-25 Haziran 2020 tarihinde sivil ve resmi ekiplerimizin katılımıyla “ihbarlı emniyet kemeri, cep telefonu ve kırmızı ışık” ihlallerine yönelik özel denetim gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerde;

  • 100.362 araç/sürücüsü denetlendi,
  • 6.967 sürücüye emniyet kemeri kullanmamaktan,
  • 7.654 sürücüye seyir halinde cep telefonu kullanmaktan,
  • 8.182 sürücüye kırmızı ışık ihlalinden dolayı işlem yapıldı,
  • 688 araç trafikten men edildi,
  • 41 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı,
  • Toplam 22.217 trafik kural ihlali tespit edilerek cezai işlem uygulandı.'

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!